Sprievodca výstavbou bazéna z polystyrénových tvárnic
1. Plánovanie práce
- Vymeranie a vytýčenie priestoru pre bazén
- Naplánovanie okolitého priestoru a miesta, pre všetky potrebné komponenty
- Nákres o projekte
Pred začatím výkopových prác si dôkladne naplánujme stavbu bazéna. Ako prvé zhodnotíme kvalitu pôdy. Toto je vhodné spraviť ešte pred samotnou kúpou, aby sme nenarazili na sypký piesok.
Pred vykopaním bazéna môže byť potrebné upraviť terén, vyrovnaním alebo naplnením zeminy. Starostlivo vymerajme miesto pre budúci bazén, a oceľovými tyčkami vytýčime budúcu jamu na kopanie. Pri plánovaní myslime aj na to, aby bol bazén prístupný zo všetkých strán, preto nechajme po stranách jeden meter rezervu.
Naplánujme si aj umiestnenie nutnej výbavy k bazénu, ako napríklad filter alebo menič napätia. Pripravme si presný nákres o bazéne, aby sme mali po ruke všetky potrebné informácie o výstavbe bazéna.
Poznámka: Pri výkopových prácach dbajme na to, aby výška bazéna nebola viac ako 50cm nad povrchom zeme. Ak by bola výška steny bazéna vyššia, potom je nutné statické prepočítanie. Na tento aspekt prihliadajme už v počiatočnom štádiu plánovania záhradného bazéna.
2. Výkopové práce pre bazén
- Vykonanie zemných prác
- V prípade potreby, poverenie stavebnej firmy
- Prenájom minibagra
Na vykopanie miesta pre bazén poverme stavebnú firmu, alebo si zapožičajme Minibager. Výhoda menších bazénov: v tomto prípade si pri výkopových prácach vystačíme s priateľmi, rýľom a lopatou, nie je potrebná väčšia technická pomoc.
Poznámka: Vykopanú zeminu je potrebné dočasne uskladniť. Časť zeminy bude potrebná pri výplni stien zvonku, toto majme na pamäti. Až po dokončení všetkých zemných prác môžeme zvyšnú zeminu využiť inde, v záhrade.
3. Vytvorenie základu pre bazén
- Položenie podlahovej dosky
- Zarovnanie a upevnenie dosiek / aplikácia XPS základovej dosky
- Upevnenie stavebnej fólie
- Položenie oceľových rohoží pomocou vymedzovacích konzol
Na položenie stavebnej dosky s hrúbkou 20-30cm položme najprv podlahové dosky, vyrovnajme ich a ukotvime. Betónová doska bude mať neskôr vysoký tlak, preto postupujme opatrne. Stavebnú fóliu pripnime na dosky. Fólia ochráni betón voči vzlínajúcej spodnej vlhkosti. Potom položte oceľové rohože na vymedzovacie konzoly. Tu by sme spomenuli vlastný spôsob aplikácie, XPS základovú dosku, ktorej zložením vznikne základný rám a potom je potrebná už len oceľová výstuž a betón.
4. Betonáž
- Betonáž základovej dosky
- Zhutnenie betónu
- Položenie krycej fólie
Po položení oceľových sietí vylejme betónovú základovú dosku (XPS základovú vaňu) a poriadne zhutnime betón. Na ochranu betónu pred poveternostnými vplyvmi a rýchlym vysušením položme na betón ochrannú stavebnú fóliu. Potom niekoľko dní nechajme betónovú základovú dosku vytvrdnúť. Stále sa riaďme pokynmi od výrobcu betónu.
Tip: čím je bazén väčší, o to viac sa vyplatí požiadať o pomoc odborníkov, ktorí disponujú betónovým čerpadlom a vibračnou doskou.
5. Murovanie bazéna
- Skladba je veľmi jednoduchá, pretože do polystyrénov blokov je vlisovaný presný zámok.
- Polystyrénové bloky sa montujú rýchlo a presne.
- Ku skladbe je odporúčané použitie lepidla.
Pri ukladaní polystyrénových blokov na seba používajme oceľové roxorové tyče (priemer 6 alebo 8) pre spevnenie stien. Na vystuženie rohu je potrebné umiestniť výstuž, pozostávajúcu zo 4 tyčí spojených drôtom (vzdialenosť medzi tyčkami by mala byť približne 10cm). Túto výstuž treba položiť presne do rožnej bunky. Okrem toho musia byť aj dve susedné bunky spevnené vertikálnou výstužou pozdĺž tyče. Po zložení stien nalejme betón do polystyrénových blokov. Dá sa to robiť aj postupne – napríklad po naskladaní ICF blokov do výšky 0,75m (3rady).
Pre uľahčenie práce stačí zakryť zámky polystyrénových blokov, aby sa betón nedostal dovnútra. Betón môžeme pripraviť miešačkou, alebo ako alternatívu si môžeme objednať hotový betón s miešačkou.
6. Omietnutie vnútorných stien bazénat
- Odstránenie vnútorných chýb
- Omietnutie stien
Pred omietnutím vyrovnajte nerovnosti povrchu rýchloschnúcim cementom. Potom stierkou odstráňte prebytočný stuhnutý cement. Na omietnutie vnútorných stien použite tekutú hydroizoláciu, hydroizolačný náter, tesniace pásy, rohové lišty a omietkovú tkaninu, ktoré nájdete v našom internetovom obchode alebo použite
vápenno cementovú maltu. Prípojné a vývodné potrubia spojte objímkami. Hmoždinkami upevnite potrubné svorky na stenu bazéna. Na utesnenie závitov pri závitových rúrach bezpodmienečne použite teflonovú pásku alebo konope. Pred položením vnútra bazéna, odstráňte z bazéna všetky nečistoty a kamienky. Potom položte geotextíliu a až na ňu fóliu.
Po dôkladnej kontrole zvarových spojov, postupne napúšťajte vodu do bazéna. Je potrebné sledovať, či nevznikajú bublinky na niektorých miestach, alebo voda cez noc nevyteká. V takomto prípade budete musieť vypustiť vodu a utesniť miesto úniku. Polystyrén Vám zabezpečí výrobnú tepelnú izoláciu, ale dokonalú hydroizoláciu nie, preto si treba dať pozor pri výstavbe.
7. Umiestnenie hydroizlolačnej fólie
Vonkajšiu stranu bazéna ďalej izolujeme asfaltovým pásom, PVC hydroizolačným pásom alebo hydroizolačnou fóliou, aby v žiadnom prípade nepretekal.
8. Vytvorenie goliera
Horný (posledný) rad blokov sa môže využiť na vytvorenie stenového goliera, ako napríklad na upevnenie dekoračnej mramorovej dosky alebo iného vizuálne hodnotného materiálu. Ďalšia možnosť je montáž tesniaceho profilu na hornú hranu steny.
9. Vyplnenie terénu pri vonkajšej strane bazénu
- Pridanie piesku alebo kameňa
- Úprava terénu a jeho zhutnenie
Na ochranu potrubia okolo bazéna a ďalšieho príslušenstva, najprv doplňte 10 cm piesku alebo jemného štrku po stranách dier. Toto zabráni vtlačeniu ostrých kameňov do potrubia. Potom v 30-40 cm vrstvách naložte zeminu a každú vrstvu poriadne zhutnite ručným zhutňovačom. Osem dní po dostatočnej pevnosti betónu, sa môžu pieskom a kameňom zasypať vonkajšie steny bazéna - to sa už ale nesmie vibrovaním zhutniť, a môže sa aj bazén napustiť vodou.